Kaberneeme vabatahtliku päästemeeskonna võimekus paraneb | Jõelähtme valla leht 21.07.2015

Share on FacebookEmail this to someoneShare on LinkedInShare on Google+Tweet about this on TwitterPrint this page
Kaberneeme ja Haapse küla elanike initsiatiivil tegutsev Kaberneeme vabatahtlik päästemeeskond on Kodanikuühiskonna Sihtkapitali ja siseministeeriumi kohaliku omaalgatuse programmi toel saanud tubli täienduse oma töövahenditele. Lõpule on õnnestunud viia kahe erineva projekti tegevused.
Loe lisaks Jõelähtme valla lehest kolmandalt leheküljelt SIIN.
Digitaalne radar

2015-06-20 19.36.412015-06-21 19.05.23

Kodanikuühiskonna Sihtkapitali ja siseministeeriumi kohaliku omaalgatuse programmi eelmise aasta sügisese toetusvooru abil täiendasime oma merepäästekaatrile päästetööde jaoks väga vajalikke navigatsiooniseadmeid, neist kõige olulisem on digitaalne radar.
Radari abil on nüüd võimalik sõita merele inimestele appi ka siis, kui väljas sajab paduvihma, on pilkane pimedus või läbinähtamatu udu. Radar võimaldab null-nähtavusega oludes avastada merel hättajäänud aluseid kuni 15 meremiili kauguselt. Kui tavaliselt on reegliks, et radar vajab signaali tagasipeegeldamiseks metall-laeva või spetsiaalset radaripeegeldit otsitava laeva katusel, siis sellised uue põlvkonna radarid nii täpsed, et suudavad sobivates tingimustes ka plastikust aerupaadi asukoha kindlaks teha. Merekatsetustel näitas radar isegi möödalendava linnuparve asukohta. Radarile on sisse ehitatud ka merehädalise avariipoi tuvastamise ja asukoha kindlaksmääramise süsteem. Lisaks otsingute tõhusamaks muutmisele annab radar ka täiendava turvalisuseelemendi merepäästjatele endile: enam ei pea kartma, et udus või paduvihmas võid kokku põrgata teise päästelaeva või mõne muu alusega. Samuti muutus lihtsamaks kiirabi ja tuletõrjujate abistamine – oleme võimelised neid vajadusel meie väikesaartele transportima vähema ajakulu ning märksa väiksemate riskidega. Tänu uuele radarile saame merel osutada märksa kiiremat ja paremat päästeteenust meie kogukondadele.
Merekonteinerisse varju

2015-06-30 16.48.26

2015-06-30 16.48.37

2015-07-19 16.48.37

 

Kodanikuühiskonna Sihtkapitali ja siseministeeriumi kohaliku omaalgatuse programmi sellekevadise taotlusvooru käigus saime toetuse ka meie teisele ammusele plaanile – hankida esimene, tõeliselt oma varustuse hoidmise koht. Meenutame, et Kaberneeme päästekomando on senise kümne tegevusaasta jooksul tegutsenud lageda taeva all. Meil ei ole garaaži, laoruumi, päästedepoost rääkimata. Kuni maikuuni polnud meil isegi maatükki, kuhu seda kõike planeerida. Eelmisel aastal Päästeameti poolt tehtud uuringu järgi oli Kaberneeme komando oma olmetingimustelt Eesti 110 vabatahtliku päästekomando hulgas viimasel kohal – autod seisavad kaitsetult lageda taeva all, varustus on laiali meeskonnaliikmete kodudes ja autodes, olmeruumid puuduvad. Siirad tänud Jõelähtme vallale. Oleme pärast ühist üheksat aastat vaevanägemist siiski niikaugel, et nüüd on meil Kaberneeme keskel asuval maatükil kasutus- ja ehitusõigus ning saame asuda järgmise etapi ehk hoone planeerimise juurde. Ehituseni on veel väga pikk maa, aga oleme endiselt optimistlikud, et näeme Kaberneeme päästehoone valmimise oma eluajal ära.
Nali naljaks, aga hetkel kõige suurema mure, varustuse hoidmise ja säilitamise suhtes tuli midagi ette võtta. Pidades nõu spetsialistidega leidsime, et parim lahendus on hankida korralik merekonteiner, mis võimaldaks meeskonnaliikmete isikukaitsevarustuse – kiivrid, tööriided, saapad, kindad– ning olulisemad töövahendid tuua ühte kohta kokku autode lähedusse. Sellega säästame oluliselt aega õnnetusele väljasõidu hetkel: enam ei pea otsima meeskonnaliikmete kodudest asju taga, et vajaliku komplektiga välja sõita.
Mõeldud-tehtud! Kodanikuühiskonna Sihtkapitalilt saime heakskiidu ning asusime sobivat konteinerit otsima. Selgus, et see polegi nii lihtne – toetuse ja omaosaluse kogusumma eest on küll võimalik hankida korralik kasutatud merekonteiner, kuid mõiste “korralik” on transpordifirmade ja meie jaoks väga erineva tähendusega. Meretranspordi jaoks tä- hendab “korras” kasutatud konteinerit, millel on seinad, lagi, põrand ning lukustatav uks. See, milline ta seest ja väljast välja näeb, pole eriti oluline, rohked mõlgid ja rooste on täiesti normaalne. Meie jaoks siiski mitte ja olime juba päris hädas. Siis tulid appi konteinertranspordifirma OÜ Miil ja sealne väga professionaalne meeskond. Mehed suutsid leida Rootsist tuliuue tuletõrjepunase konteineri, mille tõid sealt oma kulu ja kirjadega Kaberneeme, valmistasid selle meie jaoks ette ja paigaldasid ette nähtud kohale. Nad panid õla alla ka konteineri ostusumma tasumisele, nii mahtusime täpselt ettenähtud eelarve piiridesse. Meil on hea meel, et saame OÜ Miili nüüd oma toetajaks nimetada, nende tahe meid aidata oli siiras. Tänud neile selle eest. Igal juhul on meil nüüd esimene oma ruum, kus saame tööks vajalikku varustust hoida ning mis ka pärast depoohoone valmimist jätkab teenistust kogukonnale avatud töökoja või laoruumina. Jõelähtme valla toel saame varsti konteinerisse ka elektriühenduse, mis võimaldab meil laokonteineri funktsioone veelgi laiendada.
IMG_3434

IMG_3475

Kokkuvõttes, laokonteineri hankimine parandas oluliselt meie vabatahtliku päästemeeskonna reageerimiskiirust ja -võimekust, sest eesmärgiks on ikka meie kogukondade turvalisus ja turvatunde tõstmine.
Jõelähtme vallas tegutseb kolm vabatahtlikku päästemeeskonda: Kostiveres, Neemes ja Kaberneemes. Kui keegi meie lehe lugejatest soovib nende tegemistest osa võtta tuletõrjes, merepäästes või ka ennetustöös, siis võtke julgelt meeskondadega ühendust. Nad on hea meelega valmis teid punti võtma, välja koolitama ning kiiresti toimiva süsteemiga kurssi viima, et saaksite oma oskusi ja teadmisi teie kogukonna turvalisuse heaks rakendada.
Ja ärge unustage, et ilusa suve osaks on õnnetuste puudumine. Lisaks oma turvalisele käitumisele tuletegemisel ja merel liikudes, jälgige ka seda, mida teevad teie lähedased, naabrid ja kogukonna liikmed ning vajadusel juhtige nende tähelepanu eksimustele. Õnnetuste ärahoidmine on ainus viis meie kogukonna turvalisuse tegelikuks tõstmiseks.